Avcılar İnşaat - Effect

Considering the physical, mental, and emotional needs of people, interior designers use human-centered approaches to address how we live today. Creating novel approaches to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to design. By definition, interior design encompasses diverse aspects of our environment. The discipline extends to building materials and finishes; casework, furniture.

Biophilia is the idea that humans possess an innate tendency to seek connections with nature. The term translates to ‘the love of living things’ in ancient Greek (philia = the love of / inclination towards).

architect:
David Oswald
project type:
Interior Design
client:
OceanThemes
Strategy:
Minimalistic
Terms:
6 month
date:
November 22, 2020
firma adı
Konfor A.Ş.
Mimarlık Ofisi
Port Mimarlık
Şehir
Gaziemir/İzmir
İmalat Süresi
25 Gün
Aydınlatma
Genel
Ölçek
1/75

Proje Detay Bilgileri

Villa maketi konseptinde üretilen Konfor Mobilya’nın Landor Gaziemir projesi, Port Mimarlık iş birliği ile geliştirildi. Landor Gaziemir mimari maketi Marmara Maket tarafından üretildi. Villa maketi, projenin modern çizgilerini, özel ayrıntılarını ve eşsiz niteliklerini iyi bir şekilde ortaya çıkarıyor.

Villa maketinde, daha gerçekçi bir sunum sağlamak için sentetik bitkiler ve çim gibi diğer çevre unsurları eklendi. Büyüleyici ve huzurlu bir ruh hali yaratmak amacıyla, yapıların içine ışıklar yerleştirildi. Mimari maket, 25 günde tamamlandı ve projede 1/75 ölçek büyüklük tercih edildi.