Avcılar İnşaat - Effect

Considering the physical, mental, and emotional needs of people, interior designers use human-centered approaches to address how we live today. Creating novel approaches to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to design. By definition, interior design encompasses diverse aspects of our environment. The discipline extends to building materials and finishes; casework, furniture.

Biophilia is the idea that humans possess an innate tendency to seek connections with nature. The term translates to ‘the love of living things’ in ancient Greek (philia = the love of / inclination towards).

architect:
David Oswald
project type:
Interior Design
client:
OceanThemes
Strategy:
Minimalistic
Terms:
6 month
date:
November 22, 2020
firma adı
Battalgazi Belediyesi
Mimarlık Ofisi
Battalgazi Belediyesi
Şehir
Battalgazi/Malatya
İmalat Süresi
20 Gün
Aydınlatma
Genel
Ölçek
1/100

Proje Detay Bilgileri

Battalgazi Belediyesinin İspendere Tıp Merkezi peyzaj maketi, Marmara Maket tarafından üretildi. Projenin tasarımında, izleyicilerin görsel ilgisini arttırmak için tıp merkezi dışında diğer tesislerin görünümü üzerinde de çalışıldı.

Gerçekçi hastane manzarasını elde etmek için modele, stratejik olarak yerleştirilmiş modern ve kusursuz bir aydınlatma sistemi eklendi. Son derece detaylı olan İspendere Tıp Merkezi maketi, yapının diğer binalar ve yollar arasındaki konumunu da vurguluyor. Peyzaj maketi 20 günde tamamlandı.