Avcılar İnşaat - Effect

Considering the physical, mental, and emotional needs of people, interior designers use human-centered approaches to address how we live today. Creating novel approaches to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to design. By definition, interior design encompasses diverse aspects of our environment. The discipline extends to building materials and finishes; casework, furniture.

Biophilia is the idea that humans possess an innate tendency to seek connections with nature. The term translates to ‘the love of living things’ in ancient Greek (philia = the love of / inclination towards).

architect:
David Oswald
project type:
Interior Design
client:
OceanThemes
Strategy:
Minimalistic
Terms:
6 month
date:
November 22, 2020
firma adı
Diyarbakır BB
Mimarlık Ofisi
Fen İşleri
Şehir
Diyarbakır
İmalat Süresi
20 Gün
Aydınlatma
Genel
Ölçek
1 / 300

Proje Detay Bilgileri

Peyzaj maketi üretimini Marmara Maket üstlendi. Dinlenmek ve eğlenmek için pastoral bir destinasyon sunan yapı, otantik bir görünüme sahip. Projenin maketi, gerçeğe en yakın şekilde tasarlandı.

Görsel efektin orijinal park tasarımıyla tam olarak eşleşmesini sağlamak için çok sayıda köpük, plastik ve stiren kullanıldı. Bitkiler, elektrik direği, figürler vb. materyaller de eklendi. Proje 20 günde tamamlandı ve 1/300 ölçek olarak detaylandırıldı.