Avcılar İnşaat - Effect

Considering the physical, mental, and emotional needs of people, interior designers use human-centered approaches to address how we live today. Creating novel approaches to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to design. By definition, interior design encompasses diverse aspects of our environment. The discipline extends to building materials and finishes; casework, furniture.

Biophilia is the idea that humans possess an innate tendency to seek connections with nature. The term translates to ‘the love of living things’ in ancient Greek (philia = the love of / inclination towards).

architect:
David Oswald
project type:
Interior Design
client:
OceanThemes
Strategy:
Minimalistic
Terms:
6 month
date:
November 22, 2020
firma adı
Orangelıne Co
Mimarlık Ofisi
Orangelıne Co
Şehir
Abuja/Nijerya
İmalat Süresi
25 Gün
Aydınlatma
Genel
Ölçek
1/75

Proje Detay Bilgileri

Orange Co imzası taşıyan Brown Road projesi için otel maketi tasarımı Marmara Maket tarafından yapıldı. Nijerya Abuja’nın önde gelen konut projelerinden biri olan Brown Road, nezih ve çağdaş tasarımı ile dikkat çekiyor. Projenin mimari maketinde zarif ve keyifli bir yaşam alanı izlenimi oluşturmak için basit minyatür bitki örtüsü unsurları kullanıldı.

Mükemmel işçiliğe sahip bu mimari maket, izleyicilerin projeyi iyi bir şekilde deneyimlemesini kolaylaştırıyor. Brown Road mimari maketi 25 günde tamamlandı ve projede 1/75 ölçek detaylara yer verildi.