Avcılar İnşaat - Effect

Considering the physical, mental, and emotional needs of people, interior designers use human-centered approaches to address how we live today. Creating novel approaches to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to design. By definition, interior design encompasses diverse aspects of our environment. The discipline extends to building materials and finishes; casework, furniture.

Biophilia is the idea that humans possess an innate tendency to seek connections with nature. The term translates to ‘the love of living things’ in ancient Greek (philia = the love of / inclination towards).

architect:
David Oswald
project type:
Interior Design
client:
OceanThemes
Strategy:
Minimalistic
Terms:
6 month
date:
November 22, 2020
firma adı
Avcılar İnşaat
Mimarlık Ofisi
Dayı Mimarlık
Şehir
Bornova/İzmir
İmalat Süresi
20 Gün
Aydınlatma
Genel
Ölçek
1/75

Proje Detay Bilgileri

Ofis maketi ve Konut maketi konseptlerinin karma olarak olarak sunanAvcılar İnşaat’ın Exculusive projesi, Dayı Mimarlık imzası taşıyor. Exculusive maketi Marmara Maket tarafından tasarlandı. 55 bin metrekarelik alana konumlanan Avcılar Exculusive, konforu ve modernizmi yatay mimaride yaşatıyor.

Exculusive proje maketi hem iş yerlerinin hem de konutların gerçekçi görünümünü en iyi şekilde yansıtıyor. Bu mimari makette yol detayları, insan figürleri, sentetik çim gibi ayrıntılara yer verildi. Projenin topografik formunu güçlendirmek ve önerilen mimari yapıların çevre ile nasıl uyumlu olduğunu göstermek için çevredeki manzara tamamen taklit edildi. Maketin tasarımı 20 günde tamamlandı.