Avcılar İnşaat - Effect

Considering the physical, mental, and emotional needs of people, interior designers use human-centered approaches to address how we live today. Creating novel approaches to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to design. By definition, interior design encompasses diverse aspects of our environment. The discipline extends to building materials and finishes; casework, furniture.

Biophilia is the idea that humans possess an innate tendency to seek connections with nature. The term translates to ‘the love of living things’ in ancient Greek (philia = the love of / inclination towards).

architect:
David Oswald
project type:
Interior Design
client:
OceanThemes
Strategy:
Minimalistic
Terms:
6 month
date:
November 22, 2020
firma adı
Kalyon Grup
Mimarlık Ofisi
-
Şehir
Üsküdar / İstanbul
İmalat Süresi
45 Gün
Aydınlatma
Genel
Ölçek
1/1000

Proje Detay Bilgileri

Bölge maketi Kalyon Gayrimenkul için Marmara Maket tarafından tasarlandı. Bu plan maketi, şimdiye kadar inşa edilen ve gelecekte inşa edilmesi planlanan yapıları, ilçenin yeni simge yapılarını ve tüm ayrıntılarını barındırıyor. Üsküdar bölge maketinde, alanın gelecekteki altyapısı ve trafiği de dahil olmak üzere pek çok ayrıntıya yer verildi. Proje 45 günde tamamlandı ve tasarımda 1/1000 ölçek büyüklük tercih edildi.