Avcılar İnşaat - Effect

Considering the physical, mental, and emotional needs of people, interior designers use human-centered approaches to address how we live today. Creating novel approaches to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to design. By definition, interior design encompasses diverse aspects of our environment. The discipline extends to building materials and finishes; casework, furniture.

Biophilia is the idea that humans possess an innate tendency to seek connections with nature. The term translates to ‘the love of living things’ in ancient Greek (philia = the love of / inclination towards).

architect:
David Oswald
project type:
Interior Design
client:
OceanThemes
Strategy:
Minimalistic
Terms:
6 month
date:
November 22, 2020
firma adı
Dap Yapı
Mimarlık Ofisi
Dayı Mimarlık
Şehir
Bornova/İzmir
İmalat Süresi
25 Gün
Aydınlatma
Genel
Ölçek
1/100

Proje Detay Bilgileri

Kule maketi konseptini çok iyi anlatan Dap Yapı’nın İzmir Tower projesi, Dayı Mimarlık iş birliği ile geliştirildi. İzmir Tower’ın maketi Marmara Maket tarafından üretildi. 707 adet konutun ve pek çok ticari alanın yer aldığı projede, her dairenin kendisine özel bir balkonu var.

Bu konut projesinin maketinde balkonların ilgi çekici görünümü, binanın ihtişamı, ilgi çekici peyzajı, ideal konumu ve kusursuz görünümü en iyi şekilde yansıtıldı. Kule maketi 25 günde tamamlandı ve projede kule yüksekliğini öne çıkarabilmek için 1/100 ölçek büyüklük tercih edildi.