Avcılar İnşaat - Effect

Considering the physical, mental, and emotional needs of people, interior designers use human-centered approaches to address how we live today. Creating novel approaches to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to design. By definition, interior design encompasses diverse aspects of our environment. The discipline extends to building materials and finishes; casework, furniture.

Biophilia is the idea that humans possess an innate tendency to seek connections with nature. The term translates to ‘the love of living things’ in ancient Greek (philia = the love of / inclination towards).

architect:
David Oswald
project type:
Interior Design
client:
OceanThemes
Strategy:
Minimalistic
Terms:
6 month
date:
November 22, 2020
firma adı
Özemeksan İnşaat
Mimarlık Ofisi
Epig Mimarlık
Şehir
Bayraklı/İzmir
İmalat Süresi
30 Gün
Aydınlatma
Genel
Ölçek
1/100

Proje Detay Bilgileri

Kule maketi örneklerinden Özemeksan İnşaat’ın İkon Loft projesi Epig Mimarlık iş birliği ile geliştirildi. Projenin mimari maket yapımını Marmara Maket üstlendi. Projede büyüleyici ve huzurlu bir ruh hali yaratmak için bina içlerine LED aydınlatmalar yerleştirildi. Dış mekandaki aydınlatmalar ise yapının lüks ve şık görünümünü yansıtmak için kullanıldı.

Maket yapımı sırasında araç figürleri, yeşil alanlar ve yol geçişleri de ayrıntılı olarak tasarlandı. Proje 30 günde tamamlandı ve 1/100 ölçek büyüklük tercih edildi.