Avcılar İnşaat - Effect

Considering the physical, mental, and emotional needs of people, interior designers use human-centered approaches to address how we live today. Creating novel approaches to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to design. By definition, interior design encompasses diverse aspects of our environment. The discipline extends to building materials and finishes; casework, furniture.

Biophilia is the idea that humans possess an innate tendency to seek connections with nature. The term translates to ‘the love of living things’ in ancient Greek (philia = the love of / inclination towards).

architect:
David Oswald
project type:
Interior Design
client:
OceanThemes
Strategy:
Minimalistic
Terms:
6 month
date:
November 22, 2020
firma adı
Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü
Mimarlık Ofisi
Yüksel Proje
Şehir
İzmir
İmalat Süresi
25 Gün
Aydınlatma
Genel
Ölçek
1/1000

Proje Detay Bilgileri

Köprü maketi tasarımı Marmara Maket tarafından gerçekleştirildi. Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü’nün Körfez Geçiş Projesi, Yüksel Proje imzası taşıyor. İzmir kenti için hazırlanan bu köprü maketi, söz konusu köprüyü ve çevresini uyumlu bir atmosferde gösterdi.

Mimari maket yapım aşamasında yüksek performanslı akrilik ve metalik malzemeler tercih edildi. Yansıma, peyzaj tasarımı ve çeşitli renkler gibi ekstra efektler de kullanıldı. Proje 25 günde tamamlandı ve köprü maketi 1/1000 ölçek detay ile üretildi.