Avcılar İnşaat - Effect

Considering the physical, mental, and emotional needs of people, interior designers use human-centered approaches to address how we live today. Creating novel approaches to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to design. By definition, interior design encompasses diverse aspects of our environment. The discipline extends to building materials and finishes; casework, furniture.

Biophilia is the idea that humans possess an innate tendency to seek connections with nature. The term translates to ‘the love of living things’ in ancient Greek (philia = the love of / inclination towards).

architect:
David Oswald
project type:
Interior Design
client:
OceanThemes
Strategy:
Minimalistic
Terms:
6 month
date:
November 22, 2020
firma adı
Sinpaş Gyo
Mimarlık Ofisi
Tres Mimarlık
Şehir
Sancaktepe/İstanbul
İmalat Süresi
30 Gün
Aydınlatma
Otomasyon
Ölçek
1/100

Proje Detay Bilgileri

Konut maketi projesi olan Metrolife, Tres Mimarlık iş birliği ile geliştirildi. Metrolife mimari maketi Marmara Maket tarafından üretilmiştir. Zarif bir manzaraya sahip bir grup yüksek katlı konut kulesi içeren Metrolife için ayrıntılı bir maket tasarlandı.

Hem konutlar hem de ilgili tesisler, müşterinin talep ettiği ayrıntı düzeyine ve görüntü efektine uyacak şekilde otomasyon aydınlatma sistemi ile üretildi. Otomasyon aydınlatma sistemi ile her bir bağımsız bölümün aydınlatması tablet üzerinden kontrol edilebilmektedir. Bu konut maketinde, yapının önemli özelliklerinden gökyüzü havuzu ve VIP seyir tepesi gibi detaylar da oluşturuldu. Mimari maket 30 günde tamamlandı ve tasarım sürecinde 1/100 ölçek büyüklük tercih edildi.