Avcılar İnşaat - Effect

Considering the physical, mental, and emotional needs of people, interior designers use human-centered approaches to address how we live today. Creating novel approaches to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to design. By definition, interior design encompasses diverse aspects of our environment. The discipline extends to building materials and finishes; casework, furniture.

Biophilia is the idea that humans possess an innate tendency to seek connections with nature. The term translates to ‘the love of living things’ in ancient Greek (philia = the love of / inclination towards).

architect:
David Oswald
project type:
Interior Design
client:
OceanThemes
Strategy:
Minimalistic
Terms:
6 month
date:
November 22, 2020
firma adı
Kalyon Gayrimenkul
Mimarlık Ofisi
İki Design Group
Şehir
Üsküdar / İstanbul
İmalat Süresi
45 Gün
Aydınlatma
Genel
Ölçek
1/100

Proje Detay Bilgileri

Konut maketi ve Avm konseptinde tasarlanmıştır. Kalyon Grup tarafından geliştirilen ve Nevbahar Üsküdar olarak adlandırılan bu ultra lüks konut projesinin maketi, Marmara Maket tarafından gerçekleştirildi. Firmanın talep ettiği detay düzenine uymak için makette 1/100 ölçek büyüklük tercih edildi. Profesyonellerimiz, modern şehir yaşam tarzından ilham aldılar ve müşterinin sunduğu mimari tasarıma atıfta bulundular.

Konut maketi, alüminyum alaşım ile desteklendi. Tüm kompleksi tasvir etmek için maket, iç ve dış bölümlerinde LED aydınlatma ile donatıldı. Makete, sentetik çim ve minyatür ağaçlar gibi diğer küçük detaylar da eklendi. Lüks cam görünümü ve zarif peyzajlı bahçe tasarımı yapıldı. Bu konut yapı maketi, mükemmel teknik beceriye sahip maket yapım profesyonellerimiz tarafından 45 günde tamamlandı.