Avcılar İnşaat - Effect

Considering the physical, mental, and emotional needs of people, interior designers use human-centered approaches to address how we live today. Creating novel approaches to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to design. By definition, interior design encompasses diverse aspects of our environment. The discipline extends to building materials and finishes; casework, furniture.

Biophilia is the idea that humans possess an innate tendency to seek connections with nature. The term translates to ‘the love of living things’ in ancient Greek (philia = the love of / inclination towards).

architect:
David Oswald
project type:
Interior Design
client:
OceanThemes
Strategy:
Minimalistic
Terms:
6 month
date:
November 22, 2020
firma adı
Omran A.Ş.
Mimarlık Ofisi
Karad Mimarlık
Şehir
Çengelköy / İstanbul
İmalat Süresi
25 Gün
Aydınlatma
Genel
Ölçek
1/75

Proje Detay Bilgileri

Konut maketi konseptlerinden olan proje Karad Mimarlık tarafından geliştirilmiştir. Ayrıca 6000 metrekarelik alan üzerine kurulan, 5 blok ve 75 adet daireden oluşan bir konsepti temsil ediyor. Bu benzersiz konut maketi, çok sayıda lüks ve kişiselleştirilmiş olanaklar sunuyor.

Kasr-ı Ala’nın konut maketi tasarlanırken malzemeler özenle seçildi, binanın rengi ve dokusu ile direkt uyumlu bir görsel elde edildi. Olağanüstü tasarımın gerçek hayattan bir görüntüsünü sunmak adına LED ışıklar, sentetik çim ve minyatür ağaçlar da kullanıldı. Kasr-ı Ala konut maketi 25 günde tamamlandı ve maket 1/75 ölçek boyutlandırma ile Marmara Maket uzman kadrosu ile üretildi.