Avcılar İnşaat - Effect

Considering the physical, mental, and emotional needs of people, interior designers use human-centered approaches to address how we live today. Creating novel approaches to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to design. By definition, interior design encompasses diverse aspects of our environment. The discipline extends to building materials and finishes; casework, furniture.

Biophilia is the idea that humans possess an innate tendency to seek connections with nature. The term translates to ‘the love of living things’ in ancient Greek (philia = the love of / inclination towards).

architect:
David Oswald
project type:
Interior Design
client:
OceanThemes
Strategy:
Minimalistic
Terms:
6 month
date:
November 22, 2020
firma adı
Avcılar İnşaat
Mimarlık Ofisi
Epig Mimarlık
Şehir
Bornova/İzmir
İmalat Süresi
20 Gün
Aydınlatma
Genel
Ölçek
1/75

Proje Detay Bilgileri

Avcılar İnşaat’ın Effect projesi, Epig Mimarlık iş birliği ile geliştirildi. Projenin mimari maketleri Marmara Maket tarafından tasarlandı. Mimari maketin yapımı sırasında, kaliteli ve yüksek işçilik standardını korumak, binanın sanatsal konseptini iletmek ve güçlü bir görsel etki yaratmak amacıyla her bir parça hassas şekilde monte edildi. Binaların içinde ve dışında çeşitli aydınlatmalar kullanıldı, aynı zamanda yol ve peyzaj tasarımları da yapıldı. Proje 20 günde tamamlandı ve 1/75 ölçek tercih edildi.