Avcılar İnşaat - Effect

Considering the physical, mental, and emotional needs of people, interior designers use human-centered approaches to address how we live today. Creating novel approaches to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to promoting health, safety, and welfare, contemporary interiors are increasingly inspired by biophilia as a holistic approach to design. By definition, interior design encompasses diverse aspects of our environment. The discipline extends to building materials and finishes; casework, furniture.

Biophilia is the idea that humans possess an innate tendency to seek connections with nature. The term translates to ‘the love of living things’ in ancient Greek (philia = the love of / inclination towards).

architect:
David Oswald
project type:
Interior Design
client:
OceanThemes
Strategy:
Minimalistic
Terms:
6 month
date:
November 22, 2020
firma adı
Sur Yapı
Mimarlık Ofisi
Özer Ürger Mimarlık
Şehir
Ispartakule/İstanbul
İmalat Süresi
25 Gün
Aydınlatma
Genel
Ölçek
1/100

Proje Detay Bilgileri

Sur Yapı’nın Bahçeyaka projesi, Özer Ürgen Mimarlık iş birliği ile geliştirildi. Projenin konut maketini ise Marmara Maket tasarladı. Kusursuz ve etkileyici bir konut projesi olan Bahçeyaka, rengarenk destinasyonlar sunuyor.

Bahçeyaka’nın gerçeğe yakın görüntüsünü oluşturulmak adına, mimari makette her bir ayrıntıya dikkat edildi. Gerçek bir yaşam sahnesi yaratmak ve potansiyel alıcıları çekmek için bahçelere bol miktarda yeşil manzara eklendi. Her eve tek tek yerleştirilen LED ışıklar, tüm konut maketini iyi bir şekilde tamamladı. Mimari maketin tasarımı 25 gün sürdü ve projede 1/100 ölçek büyüklük tercih edildi.