mimari maket

Mimari Maket Nedir? Mimari Maket Yapımı – Konseptler

Mimari Maket Nedir?

Mimari maket nedir? Mimari maket konseptleri nelerdir? Nasıl Yapılır? Mimari Maket malzemeleri nelerdir? gibi sorular bu alanla ilgilenenler açısından oldukça değerlidir. Bu kapsamda dikkat çeken bu sorulara yanıt bulmak adına sizin için hazırladığımız bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Mimari maket, inşa edilmesi planlanan bir binanın 3 boyutlu temsili olarak değerlendirilir. Mimari maket tasarımı ile bir inşaat veya iç tasarım projesinin potansiyel ölçeğini ve tasarımını görebilirsiniz. Ölçekli ve ölçeksiz olmak üzere 2 farklı şekilde hazırlanabilen mimari maketlerin tasarım konusundaki hata ve eksikliklerini ortaya koymaktır. Hazırlık süreçleri maketin tipine ve kapsamında değişkenlik gösterse de bir mimari maketin hazırlanması 2 ay sürebilmektedir.

Maket firmaları tarafından üretilen ve hata oranının çok az olduğu bu maket çeşidinde çeşitli teknolojiler tercih edilmektedir. Maket firmalarının ürettiği 3 boyutlu maketler, inşaat fikrini temsil etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mimari Maket Yapımı – Konseptler

Mimari maket tasarımı farklı konseptler farklı şekillerde ortaya konmaktadır. Konsept bakımından mimari maketlerin ele alınması durumunda 3 farklı alternatife göz atmak mümkündür.

Konsept Tasarım Mimari Maketi

Tasarım fikirlerinin ilk aşamasında, başlangıç ​​biçimini ve şeklini görmek faydalı olabilir. Bir 2 boyutlu çizim çoğu tasarımcının tasarımın ilk aşamasına nasıl başladığını gösterirken, temel bir maket tasarımı bu süreçte farklı bir bakış açısı sunabilir ve mimari tasarım yapan ekiplere mükemmel bir yol gösterici olur. Kavramsal maketler genellikle balsa ağacı veya köpük gibi malzemelerden yapılır ve hızla bir araya getirilir. Genellikle soyut ve renksiz olarak üretilirler.

Çalışma Tasarım Mimari Maketi

Çalışma Tasarım Mimari Maket

Ne yarattığınıza dair daha kapsamlı bir fikir geliştirdikten sonra, onu çalışan bir tasarım modeline dönüştürebilirsiniz. İlk tasarımınızda herhangi bir kusur veya sorunla karşılaştıysanız, tasarım modelini oluşturmak bunları ele almanıza yardımcı olabilir ve uygulayabileceğiniz yeni, yenilikçi fikirlere ışık tutabilir. Maket üreticileri, çalışan bir tasarım modeli oluşturmak için genellikle ahşap, pleksiglas ve maket kartonu gibi daha sağlam malzemeler kullanır.

Konsept Sunum Mimari Maketi

Konsept Sunum Mimari Maketi

Bir sunum maketi, bitmiş ürününüzün malzemelerini ve ölçeğini daha iyi   yansıtan ilk fiziksel modelinizden daha yüksek detay düzeyine sahiptir. Konsept sunum maketleri, fikirlerinizi müşterinize veya halka sunmaya hazır olduğunuz zamanlar içindir. Maket üreticileri, bir sunum maketi oluşturmak için pleksiglas, ahşap veya poliüretan gibi yüksek kaliteli malzemeler kullanır.

Mimari Maketlerin Önemi Nedir?

Mimari maketlerin tercih edilme nedenleri genellikle inşası gerçekleşecek olan yapının tüm yönlerini ele almaktır. Bu noktada hata ve eksiklik oranını düşürmek isteyen mimar ya da mühendislerin maket tasarımları ile bir örnek hazırlamaları değerlidir. Projenin tamamlandığında nasıl görüneceğini ortaya koymak adına gerekli olan maketlerin reklam ve pazarlama konusunda da çok değerli olacağından söz etmek gerekir.

Büyük yapı projelerinin çeşitli noktalara yerleştirilmiş maketleri, projeye olan talebi arttırırken insanların bu konudaki dikkatleri de çekilir. Yeni yatırımlar yapmak isteyen kimselerin gelecekte sahip olmak istedikleri bir proje tasarımı ortaya konacağını maketler sayesinde projeye yatırımcı çekmek kolaylaşacaktır.

Müşteri kazanmak ve mimari açıdan eksiklikleri keşfetmek açısından değerli olan mimari maketlerin proje tamamlanana kadar dayanabilecek özellikler taşıması gerekir. Zira kısa sürede deforme olan bir proje sadece maket tasarımcısı için değil proje sahibi marka için de olumsuz izlenime neden olacaktır. Bu duruma müşteri kaybetmemek adına mimari maketlerin doğru bir şekilde tasarlanmış olmaları elzemdir.

Mimari Tasarım Maket Örnekleri – Türler

3 farklı türde hazırlanan mimari maketler de kendi aralarında birçok farklı konsepte hizmet vermektedir. Çoğunlukla yapılan iş ile adlandırılırlar ve hem sergileme amaçlı hem de bir işin onaylanmasını sağlamak adına yapılırlar. Aşağıda listesi verilmiş olan Mimari Maket Örnekleri için detaylı yazımıza tıklayarak ulaşabilirsiniz

 • Master Plan Maketi
 • Peyzaj Projesi Maketi
 • Ofis Binası Maketi
 • Konut Maketi
 • Villa Maketi
 • AVM Maketi
 • Otel Maketi
 • Stadyum Maketi Maketi
 • Kule Maketi Maketi
 • Müze Maketi
 • Fabrika Maketi
 • Köprü Maketi
 • Havaalanı Maketi
 • Kat Planı Maketi
 • Kongre ve kültür merkezi maketi
 • Liman Maketi

Mimari Maket Nasıl Yapılır?

Maketler, mimari tasarımınızın, iç tasarımınızın ya da kentsel tasarım projenizin 3D versiyonunu sunmanın iyi bir yoludur. Farklı unsurlar bir araya geldiğinde gerçekte nasıl bir görüntü oluşturacağına dair fikir verir. Ayrıca, mimarlık deneyimi olmayanlar için projenin daha iyi algılanmasını kolaylaştırır.

Mimari maket tasarımı yapılırken ölçek, araçlar, sekans ve estetik sunum dahil olmak üzere; pek çok ayrıntının hesaba katılması gerekir. “Mimari Maket Nasıl Yapılır ” adlı yazımızda tüm ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Mimari Maket Malzemeleri Nelerdir?  

Yüzyıllar boyunca fiziksel modelleme, mimarlık eğitiminin ve uygulamasının temelini oluşturmuştur. Maketler tasarımcının ve müşterinin aynı anda plan, yükseklik ve perspektifte bir şemayı keşfetmesine izin verir. Hacimler arasındaki mekansal ilişkiyi simüle ederek yapıcı sistemleri anlamayı amaçlar.

Maket üretiminde ultra yüksek kaliteli işlem uygulansa bile; malzeme çeşitleri, tasarım sürecinde ve sunum aşamasında önemlidir. Kullanılan malzemeler, fikirleri net şekilde aktarmaya yardımcı olur. Dikkatli malzeme seçimi, tasarımcıların soyut kalmasına veya yapısal sistemlerin fiziksel özelliklerini test etmesine izin verir. Maket oluşturma sürecine büyük ölçüde katkı sağlar.

Aşağıda geçen malzemeler hakkında bilgi ve nasıl seçileceğinin detaylarıyla ilgili Mimari Maket Malzemeleri Nelerdir? Nasıl Seçilir? adlı yazımıza bakabilirsiniz.

 • Akrilonitril Bütadien Stiren (ABS)
 • Akrilik Levha – Pleksiglas
 • Ahşap ve Balsa ağacı
 • PVC LEVHA
 • Mantar Levhalar
 • Kraft Kağıdı ve Karton
 • Sülfit Kâğıt
 • Köpük
 • Yalıtım Levhası
 • Beyaz Köpük Levha
 • MDF

Mimari Maket Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Mimari maket tasarım süreci oldukça değerlidir. Nitekim tasarım süreçlerinde size teklif veren mimari maket firmaları sayısı oldukça fazla olacaktır. Seçiminizi yapmak ve en kaliteli seçeneklerden yararlanmak adına ne tür ayrıcalıklara kapı aralayacağınıza daha yakından bir göz atalım! Bu sayede seçiminizi daha kaliteli bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün olacak!

Mimari Maket Tecrübesi

Mimari maket tasarımı sürecinden faydalanmak isteyen kimselerin bir maket firmasında arayacakları ilk ve en önemli özellik tecrübe olmalıdır. Daha önce maket alanında gerçekleştirilmiş çalışmalar ve maket konusundaki tecrübe sayesinde ortaya konacak projenin kusursuzluğu sağlanır. Böylelikle projenizin ‘Acaba doğru bir sonuç ortaya çıkar mı?’ endişesi ile karşı karşıya kalması söz konusu olmaz.

Maket tasarımı yapacak olan firmanın tecrübeli olmasının daha kısa sürede daha kaliteli sonuçlar elde etmek amacıyla çözüm üretmesi de kolaylaşacaktır.

Mimari Maket Alanındaki Tamamlanmış Projeler

Maket firmaları, maket tasarım sürecinde sizi tatmin etmek adına pek çok vaatte bulunur. Ancak sizi tatmin edecek en değerli vaat daha önceki projelerin sayısı ve niteliğidir. Söz konusu projeler kapsamında bilgi talep etmeniz karşı karşıya kalacağınız tasarımın nasıl olacağını sizlere gösterecektir.

Mimari Maket için Kullanılan Teknoloji

Maketlerin hazırlık sürecinde elle ya da teknolojik cihazlar ile çözüm üretilmesi muhtemeldir. Bu kapsamda maketlerin nasıl tasarlandıkları anlaşılabilir. Peki, bu size ne tür bir ayrıcalık getirir? Teknolojik cihazlarla tasarlanmış olan maketlerin daha kusursuz olması mümkündür. Bunun yanı sıra elle tasarlanan maketlerin daha fazla işçilik gerektirmesi söz konusudur. Böylesi bir durumda sizden ödemeniz istenen ücretin artacağı açıktır.

Yukarıdaki bilgiler ışığında bir maket firması seçmeniz sizin avantajınıza olacaktır. Bu kalite ve kusursuzluğu arttırırken zaman kaybını da önleyecektir.

Mimari Maket Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Maket yaptırmak tüm yönleri ile avantaj getirecek bir duruma kapı aralarken işletme ve markaların maket tercihlerinde en çok önemsediği detay fiyattır. Doğru bir projelendirmenin önemli noktalarından bir tanesi kabul edilen fiyatların size uygun olmasını sağlamayı arzu ediyorsanız maket konusunda da titiz davranmanız gerekir.

Mimari maket fiyatları belirlenirken dikkate alınacak olan faktörlerin sayısı ciddi derecede fazladır. Bu nedenle de maliyet hesabı yapmak adına proje detaylarına bakmadan net ifadelerde bulunmak doğru olmayacaktır. Projenin balkon özellikleri, çatı detayları ve dış kaplaması gibi birbirinden özel detayların fiyatlar üzerinde değişikliği tetiklediğini ifade edebiliriz.

Doğru bir sonuç almak istiyor ama nasıl bir yöntem izleyeceğinizi bilmiyorsanız Marmara Maket avantajları çerçevesinde kaliteli bir seçime kapı aralayabilirsiniz. En uygun fiyatlar ve en kaliteli alternatifler için bizimle iletişime geçmelisiniz.