Mimari Maket Yapımı

Mimari maket yapımı, tecrübe ve özen isteyen bir iştir. Bu nedenle projede yer alan her bir kimsenin malzemeler, ölçeklendirme ve planlama aşaması hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. Projelerin üç boyutlu temsilcileri olan mimari maketlerin etkileyici ve kusursuz olması için bazı temel adımların atılması gerekmektedir. Bu adımları atarak projenin prestijini yükseltmek mümkündür. Bu metinde maket yapım aşamalarından bahsedilmektedir. 

Mimari Maket Yapımı ve Üretilmesi

Mimari maketin tasarlanması zaman ve emek isteyen bir süreçtir. İlk olarak maketin amacı üzerine düşünülmeli. Buna bağlı olarak ise mimari maket malzemeleri ve ölçeklerine karar verilir. Bu sayede ortaya başarılı bir mimari maketin çıkması mümkündür. Mimari maket yapımı sürecinin ilk basamağı plan yapmaktır. Bu plan aşamasında sorulan sorular arasında şunlar yer alabilir; (1) model ne için?, (2) modelin bütçesi ne kadar?, (3) ne kadar sürede hazırlanacak?, (4) projenin çevresindeki alan önemli mi? ve (5) projenin tamamı mı yoksa sadece bir kısmı mı gösterilecek. Bu sorulara verilecek cevaplar ışığında başarılı bir model hazırlamak mümkündür.

Mimari maketin özellikleri kararlaştırıldıktan sonra malzeme ve ölçek üzerine düşünülür. Mimari maket yapımında kullanılan malzemeler arasında kağıt, ahşap, köpük ve plastik malzemeler yer alır. Bu malzemeler de kendi içlerinde varyantlara ayrılır. Örneğin kağıt malzemeler arasında sülfit kağıt, stok kartı ve mukavva yer alırken ahşap malzemeler içinde ise Madeira balsa bulunabilir. Mimari maket yapımı için malzemenin ne kadar önemli olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu aşamaya ne kadar önem verilmesi gerektiği de gözlenebilir. Sunum modelleri için kullanılan malzemelerin dayanıklı ve güneş ışığına maruz kaldığında solmaz olması gerekir. Bunun yanı sıra erken bir konsept model için kullanılan malzemelerin çok da sağlam olması gerekmez. Malzemeye karar verilirken modelin amacı çok önemlidir.

Mimari maket yapımı aşamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise ölçek sistemidir. Farklı ölçekler farklı büyüklükteki projeler için uygundur. Örneğin 1:10 ve 1:20 ölçekler iç mekanlar ve mobilya için, 1: 50 ölçek ayrıntılı kat planları için, 1:100 ve 1:200 ölçekler bina planları için, 1:500 ölçek şantiye planları için, 1:1000 ölçek site planları için, 1:2500 ölçek site ve şehir planları için ve son olarak 1:5000 ölçek şehir haritaları için uygundur. Doğru ölçeklendirme ile proje hakkında yeterince detay vermek ve projenin büyüklüğünü en iyi şekilde yansıtlmak hedeflenir. Bu bilgiler göstermektedir ki mimari maket malzemeleri ve ölçeklerinin doğru seçimi sayesinde projeyi en iyi şekilde temsil edecek modellere sahip olmak mümkündür.

Mimari maket yapımı için size yol gösterebilecek 5 kolay adımda anlatan Mimari Maket Nasıl Yapılır yazımızı okumak için linke tıklayın.

SSS

  • Mimari maketlerin amacı nedir?

Mimari maketler, müşterilere projeyi sunan ve bu projenin özelliklerini açıklayan modellerdir. Projeyi en iyi sunacak maketlere sahip olarak yapının prestijini arttırmak mümkündür. Bu da mimari maket yapımı sürecinin önemini gözler önüne sermektedir.

  • Mimari maketlerin yapım sürecinin en önemli aşaması nedir?

 Mimari maketlerin proje temsilcileri olduğu göz önünde bulundurulursa en önemli aşamanın planlama aşaması olduğu fark edilebilir. Maketin amacına bağlı olarak mimari maket yapımında kullanılan malzemeler ve ölçeklere karar verilir. 

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir