Mimari Maket Örnekleri Hakkında

Mimari Maket Örnekleri – Türler

Mimari maket örnekleri belli bir türde maket yapmaya başlamadan önce araştırmanız gereken konulardan biridir. Aşağıda maket örneklerini bulabilirsiniz.

3 farklı türde hazırlanan mimari maket örnekleri de kendi aralarında birçok farklı konsepte hizmet vermektedir. Mimari tasarım maketleri çoğunlukla yapılan iş ile adlandırılırlar ve hem sergileme amaçlı hem de bir işin onaylanmasını sağlamak adına yapılırlar.

Master Plan Maketi

Master plan maketi - mimari maket örnekleri

Master plan maketi, bölgeler arası mimari ölçeğe ve mekan düzenlemesine odaklanır. İnsanlara, bir şehir planlaması ve tasarımının ilk izlenimini sunar. Çeşitli tür ve boyutlardaki projeler için master plan maketi oluşturulabilir. Master plan maket türleri, bir projenin konseptinden yatırımcılara sunulmasına kadar tasarım sürecinin her aşamasında sizlere yardımcı olabilir.

Ticari binalar, devlet daireleri, perakende satış mağazaları, karma kullanımlı binalar, ekonomik bina tasarımları, modernize edilmiş tasarım ya da daha farklı bir konseptteki yapılar için master plan maketi hazırlanabilir.

Master Plan Maketi için ilgili projemizi inceleyebilirsiniz. 

https://marmaramaket.com.tr/portfolio/kalyon-gayrimenkul-uskudar-ilce-maketi/

Peysaj Projesi Maketi

Peysaj projesi maketi - mimari maket örnekleri

Peyzaj projesi maketi ile planlar, kesitler ve cephe görünümleri, belirli şablonlar kullanılarak hızlı ve otomatik olarak oluşturulabilir. Proje unsurlarını son derece ayrıntılı ve doğru şekilde yansıtan peyzaj maketi, modeldeki her nesneyle ilgili veriler içerir.

Peyzaj projesi maketi, bir peyzaj içindeki herhangi bir ağacın bilimsel adı, kök boyutu, durumu ve kurulum yüksekliği gibi parametreleri de sunar. Tüm bunlar verimli bir iş akışını mümkün kılar.

Peyzaj Projesi Maketi için ilgili projimizi inceleyebilirsiniz. 

https://www.marmaramodels.co.uk/portfolio/battalgazi-belediyesi-ispendere-tip-merkezi/

Ofis Binası Maketi

Ofis binası maketi - mimari maket örnekleri

Profesyonel mimar ve mühendislerin bildiği gibi, tasarımın küçük ölçekli modelini oluşturmak, genellikle başarının en kritik yönüdür. Ofis binası maketi de bir ofis projesini hayata geçirmenin en kolay ve en iyi yollarından biridir.

Ofis binası maketi, dış paydaşlar ve müşteriler için olduğu kadar mimar ve firma için de önemlidir. Ofis binası maket türleri, aslında yaratıcı sürecin hayati bir parçasıdır ve planların minyatür şekilde görünmesine olanak tanır. Bu, projede gerçek zamanlı olarak nelerin geliştirilebileceği konusunda da fikir verir.

Ofis Binası Maketi için ilgili projimizi inceleyebilirsiniz.

https://marmaramaket.com.tr/portfolio/orange-co-brown-road/

Konut Maketi

Konut maketi - mimari maket örnekleri

Konut maketi, en çok lanse edilen pazarlama materyali olarak öne çıkar. Bir konut maketi, yükseklik, tasarım stili ve izometrik görünüm gibi pek çok avantaj sunar. Konut maketleri sayesinde müşteriler, tasarım ayrıntılarını iyi bir şekilde anlayabilirler.

Bir evi pazarlarken detayların etkili bir şekilde görünmesini sağlamak için konut maketi kullanabilirsiniz. Fotogerçekçi görüntüler oluşturan bu maketler, evin yapım aşamasını organize etmek amacıyla da ek fayda yaratır.

Konut Maketi için ilgili projelerimizi inceleyebilirsiniz.

https://marmaramaket.com.tr/portfolio/kalyon-gayrimenkul-nevbahar-uskudar/
https://marmaramaket.com.tr/portfolio/sur-yapi-bahceyaka/

Villa Maketi

Villa maketi - mimari maket örnekleri

Villa maketi, sadece evlerin doğru mimari tasarımını göstermek için kullanılmaz, aynı zamanda yaşam ortamı ve tüm mahalleye dair gerçek bir his verir. Bir villanın hem dış görünüşünün hem de iç tasarımlarının gerçekçi bir görünümünü sağlamak için villa maketi en doğru seçenektir.

Minyatür arabalar, figürler ve bitkiler gibi çevre unsurları her zaman gerçekçi görüntüler sağlamak için villa maketine eklenir. Villa maketi, geliştirici tarafından bir tasarım aracı veya pazarlama yaklaşımı olarak gereklidir. Çünkü potansiyel alıcıların, mimarinin özünü tam olarak anlamasına izin verir.

AVM Maketi

Avm Maketi - mimari maket örnekleri

AVM maketi, bir alışveriş merkezinin tasarımını, erişimlerini, düzenini, konumunu, manzarasını ve diğer yönlerini göstermeyi amaçlamaktadır. Genellikle bir ofis ve rezidans kompleksinin bir parçası olan AVM, tüm arazi parçasının merkezidir.

AVM maketi, geliştiricilerin illüstrasyon ihtiyaçlarına daha iyi hizmet etmek için alışveriş, yemek, eğlence ve park yeri gibi ayrıntılarla farklı alanları gösteren net bir resim sağlar. Tüm bunlar alışveriş merkezinin ticari değerini de net şekilde ortaya çıkarır.

AVM Maketi için ilgili projemizi inceleyebilirsiniz.

https://marmaramaket.com.tr/portfolio/sefa-koyuncu-evinpark-residence/

Otel Maketi

Otel Maketi - mimari maket örnekleri

Otel maketi, yatırımcıların projeyi anlamalarına ve bütün ayrıntıları iyi bir şekilde görmelerine izin verir. Genel olarak bir otel, misafirlerine günlük ihtiyaçlarını karşılayan konaklama, alışveriş, yeme-içme ve eğlenme gibi hizmetler sunar. Otel maketi, bir otel binasının minyatür bir versiyonu gibidir.

Otel maketi, binanın zarif ve sakin çevresinin, peyzaj ile nasıl bütünleştiğini gösterebilir. Otelin sıra dışı özellikleri ve üstünlüğü hakkında fikir verir.

Otel Maketi için ilgili projemizi inceleyebilirsiniz.

https://marmaramaket.com.tr/portfolio/efka-insaat-born-city/

Stadyum Maketi

Stadyum Maketi - mimari maket örnekleri

Stadyum maketi, geniş düz alanların iç kısımlarından ve belirli dış tasarım detaylarına sahip dış bölümlerden oluşur. 1: 150 ve 1: 200, stadyum maketlerini oluşturmak için en fazla kullanılan ölçeklerdir. Böylece detaylar, daha gerçekçi şekilde yansıtılır.

Stadyum maketi, yeni bir stadyum inşaatı projesi için rekabetçi bir teklifin parçası olarak kullanılabilir. Bazı durumlarda, seyirciye oturma planını göstermek için stadyum bilet gişesine de yerleştirilebilir.

Kule Maketi          

Kule maketi - mimari maket örnekleri

Mimarların zihninde ortaya çıkan mimari fikirleri temsil etmek için kule maketi de tasarım faaliyetlerinde önemli rol oynar. Bir nevi iletişim aracı olarak kullanılan kule maketleri, tasarım aşamasında olan, mevcut ya da tarihi bir yapının ölçekli fiziksel görüntülerini göstermek için oluşturulmuş bir nesnedir.

Kule maketi, modern ileri teknoloji ürünü olarak, projelerin daha kısa sürede tamamlanmasına ve daha yüksek detay seviyesi sunmasına yardımcı olur.

Kule Maketi için ilgili projemizi inceleyebilirsiniz.

https://marmaramaket.com.tr/portfolio/dap-yapi-izmir-tower/

Müze Maketi

Müze Maketi - miamri maket örnekleri

 Müze maketi, bir şehrin zengin yerel mirasının tanıtılmasına ve sunulmasına destek olur. Çünkü müzeler, kültürel ürünleri barındırmak ve sergilemek için özel bir alan sağlar ve sunum aracı olarak işlev görür.

Yapının özünü iyi bir şekilde yansıtan müze maketi, kent ruhunu da ortaya çıkarır. İstenen efektleri iyi bir şekilde sunan müze maketi, sergi salonu, amfi, aktivite merkezi, restoran, kafe ve hediyelik eşya dükkanları gibi ayrıntıları da çeşitli hassas detaylarla daha kaliteli bir şekilde sergilemek için kullanılır.

Fabrika Maketi

Fabrika Maketi - mimari maket örnekleri

Fabrika maketi, herhangi bir üretim sürecini ifade etmek için tercih edilebilecek en yaratıcı araçlardan biridir. Fabrika maketleri, ziyaretçilerin tüm süreci görmelerine izin veren dinamik bir etkiye sahiptir. Bu maketler çeşitli durumlarda kullanılabilir ve halka açık bir sergide işlev görebilir.

Fabrika maketi, basit bir kavramsal gösterimden yüksek detay içeren sunumlara kadar pek çok çeşitte yapılabilir. Bu maketlere yükselen duman, akan su, aydınlatma sistemi gibi öğeler eklenebilir.

Fabrika Maketi için ilgili projemizi inceleyebilirsiniz.

https://marmaramaket.com.tr/portfolio/kerbela-irak/

Köprü Maketi

Köprü Maketi

Köprü maketi, genel olarak atölyeler, ambarlar, transfer alanı ve diğer tesislerden oluşabilir. Köprü maketleri, ihtişamlı köprüler inşa etmek için projeye en iyi şekilde katkı sağlar. Köprü maketine aydınlatma sistemi, çeşitli yapı ve manzara öğeleri eklenebilir.

Köprü maketi, köprüyü ve çevresini daha uyumlu ve etkileyici bir atmosferde sunabilir. Uzmanlarımız tarafından sahnenin gerçekliğini artırmak için kullanılan çeşitli efektler ve peyzaj tasarımı da ek bir avantaj yaratır.

Köprü Maketi için ilgili projemizi inceleyebilirsiniz.

https://marmaramaket.com.tr/portfolio/yuksel-proje-korfez-projesi/

Havaalanı Maketi

Havaalanı maketi, mimari tasarımcıların havaalanı tasarımlarını 3D olarak sunmalarına yardımcı olur. Havaalanı maketleri, tasarım sunumu, ihaleler, sergiler ve havalimanı mimari tasarım yarışmaları için kullanılabilir.

Herhangi bir havaalanı maketi, yüksek teknolojili yapısal estetik sunarken, aynı zamanda temiz ve zarif bir görünüm yaratır. Havalimanı maketlerinde genelde CNC oyma, freze makineleri ve 3D baskı teknolojileri gibi teknikler de kullanılabilir. Etkileyici bir havalimanı maketi ile yatırımcıların ve tarafların projeye güvenmelerini sağlamak oldukça kolay.

Kat Planı Maketi

Kat planı maketi

Kat planı maketi, bir apartman, villa, ofis ya da çeşitli fonksiyonlara sahip herhangi bir yapı için kullanılabilir. İç tasarım konsepti, eskizler veya CAD dosyaları gibi pek çok dijital çizim temelinde üretilir.

Yüksek kaliteli bir kat planı maketi, ideal alan düzenine, uygun renk şemasına, aydınlatmaya, iyi düzenlenmiş dekorasyona ve hayattan çeşitli sahnelere ve figürlere sahiptir. Kat planı maketi ile minyatür mobilyalar gibi iç tasarım unsurları da sergilenir. Pazarlama etkinliklerinde sıklıkla kullanılan kat planı maketleri, emlakçılar, mimarlar ve mühendisler için önemlidir.

Kongre ve kültür merkezi maketi

Kongre ve kültür merkezi maketi

Kongre ve kültür merkezi maketi, şehrin gelişimini teşvik etmek, kentsel ekonomiyi güçlendirmek ve kültürel alışverişi kolaylaştırmak için tasarlanacak olan yapılar açısından büyük önem arz eder. Kongre ve kültür merkezi maketi, planlama aşamasında ve inşaat sürecinde tüm tasarımı optimize etmeye yardımcı olan ideal bir araçtır.

Kongre ve kültür merkezi maketi, geleneksel, modern ve gösterişli bir yapı temsili sunmayı amaç edinir ve projenin tüm ayrıntılarını barındırır. Maket, kongre ve kültür merkezinin hem dış görünümünü hem de iç mekanı daha canlı ve detaylı bir şekilde sunar.

Liman Maketi

Liman Maketi

Liman maketi yapımında limanın endüstriyel yapısı ve tasarım konsepti çok önemlidir. Liman maket çeşitleri, çoğunlukla model gemiler, deniz fenerleri, liman aksesuarları içeren detaylandırma bileşenleri gibi pek çok öğeyi kapsayabilir.

Üst düzey bir liman maketi ince ayrıntılara sahip olduğundan, hedef kitlenin ilgili projeyi daha iyi anlamasını ve keşfetmesini kolaylaştırır. Liman maketinin yapımında, etkileşimi mümkün kılmak amacıyla yüksek kaliteli maket yapım malzemeleri ve koruma görevi gören unsurlar da kullanılır.